poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Jak uszyć kopertówkę ?? (DIY)

Jeżeli chcecie mieć w swojej szafie modny dodatek, nie wydając przy tym kilkudziesięciu złotych, a wręcz przeciwnie - mając jeszcze dodatkową frajdę z projektowania i tworzenia to zapraszam!!

Potrzebne będą:
maszyna do szycia;
materiał;
nożyczki, szpilki, igła, nitka, mydło, koraliki i skrawki materiału do ozdoby;
tekturę, karton lub jakiś inny materiał do usztywnienia jednej ścianki

Najpierw projekt - trzeba się zastanowić jaką chcemy kopertówkę - dużą, małą, z jaką klapą, z jakim zapięciem? Ja wybrałam czarny materiał (dobrze widać na nim zaznaczenia mydłem) i klasyczny fason. Wymiary około 35 x 22 (podyktowane wielkością tektury), klapa wycięta do szpica.


I tak jak na zdjęciu długość kopertówki to 2 x szerokość kartonu plus trójkątny kawałek na klapę. Szerokość kopertówki to długość tektury. Całość wycinamy podwójnie.


Pierwsza część to trójkąt - czyli klapa kopertówki, druga część to jej tył w której zaszyję tekturę, tak aby była sztywna i utrzymywała całość torebki. Do tej drugiej części przyszyję również wewnętrzną kieszonkę.
Trzecia część to przód do torebki na którą będzie zachodzić klapa.


Oznaczyłam sobie stronę wewnętrzna kopertówki i przypięłam kieszonkę - gotową do przyszycia.

Po przyszyciu kieszonki zszywam oba wykroje torebki na lewej stronie i odwracam na prawą (tak aby kieszonka wewnętrzna była na stronie prawej). Tak jak na zdjęciu poniżej robię jedno przeszycie - tam gdzie pokazuję na zdjęciu palcem, następnie do środka zszytych wykrojów wkładam tekturę i robię drugie przeszycie, tak aby tektura była unieruchomiona i tworzyła podporę dla całej kopertówki.


Po zszyciu dwóch prostokątnych części kopertówka jest już gotowa! Postanowiłam nie robić żądnego konkretnego zamknięcia. Zamiast tego ozdobiłam klapę kawałkami materiałów, perełkami i kamyczkami.


Cała ozdoba wyszła na tyle masywna, że dobrze obciąża klapę. więc zapięcie w tym przypadku jest zbędne :)

 A oto efekt końcowy (zdjęcia tylko coś kiepskie mi wyszły). Pomysł, chwila na przemyślenie projektu, ciut dłuższa chwila pracy, bardzo przyjemny moment ozdabiania i ta daamm!! Kopertówka gotowa :)
Już ją przetestowałam! Ponieważ każda ścianka jest uszyta z podwójnego materiału, torebka jest wytrzymała.
Zachęcam do projektowania i szycia! Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia! :)2 komentarze:

  1. fajna :) niestety nie mam talentu ani cierpliwości do szycia :(

    OdpowiedzUsuń
  2. super. Dzięki wielkie. nie wiedziałam jak się do tego zabrać

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania moich postów :)